A kiállításról

Másra használt kövek
2015. január 30. – 2015. március 8.

Alpern Bernadett fotográfus 15 ország 47 városában 57 elhagyott, részben átalakított, új funkcióval felruházott zsinagógát keresett fel, és örökített meg színes diára készült felvételein. Ezekből a fotókból mutat be a Néprajzi Múzeum egy 37 darabból álló válogatást, amely Kelet-Közép Európa zsinagógáinak újrahasznosított tereit tárja a látogatók elé.

Az európai zsidóság történelmi központjaiban máig rejtőznek az egykor nyüzsgő zsidó kulturális és hitélet mára kiüresedett vázaként álló épületek, a használaton kívüli, átépített, újrahasznosított zsinagógák. A régen hitközségeket szolgáló, hol monumentális, hol szerény épületeket ma koncertteremként, múzeumként, bútorboltként, olimpiai edzőcentrumként, rendőrőrsként, tűzoltóállomásként vagy akár éjszakai bárként használják, de akad közöttük katolikus templom és mecset is.

A kiállítást Ilan Mor, Izrael Állam magyarországi nagykövete nyitotta meg.

Kurátor: Gebauer Hanga






„Mióta elvesztettünk téged…”
A Salgótarjáni utcai zsidó temető
Nagy Károly Zsolt fotói
2015. szeptember 20. – 2016. február 20.

A Szakrális Művészetiek Hete keretében nyílt meg a Salgótarjáni utcai zsidó temetőt bemutató fotókiállítás, mely a múzeum Kő kövön. Töredékek a magyar vidéki zsidóság kultúrájából című kiállításhoz kapcsolódott.

A temető a 19. század végének és a 20. század első felének zsidó társadalmáról nyújt átfotó képet. Számos „egyszerű” polgár mellett híres gyáriparos- és nagykereskedő-család, továbbá jelentős rabbik, tudósok, politikusok és művészek nyugszanak a temetőben. A sírkert építészeti szempontból is rendkívül jelentős, 2002 óta teljes területe műemlék. Itt található a legfontosabb haza temetőművészeti életművet megalkotó Lajta Béla tervezte síremlékek jelentős része, valamint nagyon sok jelentős építészeti alkotás.

Koordináció: Szarvas Zsuzsa






Impresszum »
Felhasználási feltételek »
© Néprajzi Múzeum 2016
Adatbázis: .monari, Geo-Kart Kkt.