Szédertál széderállvány
NM 105821
Készítés: Sopronkeresztúr Sopron vm. Magyarország
zsidó 19. sz. 2. fele
Használat: Sopronkeresztúr Sopron vm. Magyarország
zsidó A hagyományos zsidó kultúra jellegzetes tárgya az ónból, porcelánból, kerámiából vagy fából készült, díszített, gyakran felirattal is ellátott szédertál. A szédertálat pészah első és második estéjén, az úgynevezett széderesten használják. A tálakon az este szimbolikus ételeinek helyét gyakran mélyedések, feliratok jelzik, mint e tárgynál is.
A szédertálak állandó ételei: zeroa (csontos hús), beca (tojás), maror (keserűfű, általában torma), haroszet (reszelt alma, bor, dió keveréke), karpasz (zöldség, általában retek, petrezselyem vagy krumpli), bizonyos hagyományokban hazeret (zöldség, más mint a karpasz), illetve a szédertálon vagy mellette még mé melah (sós víz). Ezeken kívül kötelező rituális elem még a macesz (pászka), amely vagy külön tálon van, vagy időnként a szédertál maga egy állványon van, és az állvány többi polcán van a macesz.
A feliratok pészah ünnepére vonatkozó tórai idézetek héberül: „És vitte a nép a tésztáját, mielőtt megerjedt volna, teknőiket bekötve ruháikba vállukon”. (2Móz 12:34) „És megsütötték a tésztát, (…) kovásztalan lepénynek” (2Móz
12:39) „És egyék a húst azon az éjjel, tűzön sütve, kovásztalan kenyérrel s keserű füvekkel együtt egyék.” (2Móz 12:8).
Leírás: Faragott, szögletes, emeletes macesztartó állvány, tetején szédertállal, oldalán hímzett textilborítókkal. Négy faragott oszlopba csapolt három vízszintes lap a maceszlapok, illetve egy negyedik, legfelső, hat kis faragott tálkával a rituális ételek számára. Az állvány három oldalát héber feliratokkal hímzett vászonlap fedi: „És vitte a nép a tésztáját, mielőtt megerjedt volna, teknőiket bekötve ruháikba vállukon.” (2Móz 12:34.) „És megsütötték a tésztát, […] kovásztalan lepénynek” (2Móz 12:39). „És egyék a húst azon az éjjel, tűzön sütve, kovásztalan kenyérrel s keserű füvekkel együtt egyék.” (2Móz 12:8.) Felső élén aranyszínű rojt fut körbe. A negyedik vászonlap hiányzik.